Zrelaksowany.pl

Blog o relaksacji i spokoju ducha
Zależne – niezależne

Zależne – niezależne

Wszystko co dzieje się w świecie dookoła nas możemy podzielić na dwie grupy: na rzeczy od nas zależne i niezależne. Do spraw zależnych należą nasze słowa, czyny, intencje, wartości  – wszystko to co bierze początek w naszej woli. Do niezależnych – cała reszta. Można długo wymieniać: pogoda, polityka, inni ludzie, nasz status społeczny a nawet nasze zdrowie – wszytko to co jest zewnętrzne wobec naszej woli. Podział jest zero – jednynkowy: jak coś od nas zależy, to całkowicie, na 100%. Bo jeżeli tylko na 99% – już ten 1% procent, który może się zdarzyć powoduje, że sprawa jest od nas niezależna. Odpuszczenie skupiania się na sprawach niezależnych uwalnia od wielu zmartwień i stresu. A koncentracja na tym co od nas zależy, bez usilnego oczekiwania zamierzonego wyniku  daje dużo spokoju.

W każdej sytuacji możemy zadać sobie pytanie – czy to co się dzieje jest ode mnie zależne? Jeżeli nie, to zadaję kolejne pytanie – co mogę zależnego ode mnie teraz zrobić? I tam tym się skupić. Bo nasz stosunek do rzeczy niezależnych również zależy od nas!

Skupianie się na sprawach od zależnych, jakimi są nasze słowa i czyny osadza nas w teraźniejszości i wzmacnia uważność, co już samo w sobie działa antystresowo. A brak rozpraszania się sprawami niezależnymi, jakimi jest przeszłość i przyszłość, wzmacnia poczucie spokoju.

 

LiteraturaSztuka życia według stoików – Piotr Stankiewicz