Zrelaksowany.pl

Blog o relaksacji i spokoju ducha
Trening autogenny Schulza

Trening autogenny Schulza

Technika ta potwierdza, jak wielka jest moc autosugestii 🙂

Johannes Schulz (1884 – 1970) lekarz dermatolog, psychiatra i psychoterapeuta.

Istotą tej metody jest oddziaływanie na własny organizm polegające na wyzwalanie u siebie odczucia odprężenia i koncentracji. One z kolei przestrajają pracę organizmu wywołując zmiany w reakcjach fizjologicznych.

Trening autogenny może być praktykowany w grupie lub w pojedynkę. Prowadzić może ktoś na żywo wydający instrukcje, bądź z nagrania. Można również samego siebie prowadzić bez pomocy z zewnątrz. Ważne, aby zapewnić sobie właściwe warunki: cisza, przymknięcie oczu, lekkie zaciemnienie.

Praktykować można na leżąco, półleżąco w fotelu, siedząc lub nawet na stojąco – w zależności od dostępnych warunków.

Ważne jest aby podczas treningu swoją uwagę skoncentrować na wrażeniach płynących z własnego ciała. Na początku jest to intencjonalne odczuwanie ciężkości po kolei w rękach i nogach, poprzez powtarzanie w myślach po kilka razy zdań takich jak moja noga jest bardzo ciężka, co powoduje rozluźnienie mięśni i odczucie zwiększenia ciężaru. Następnie kroki to wywoływanie jest odczucia ciepła w poszczególnych częściach organizmu, w efekcie czego zmniejszone zostaje napięcie naczyń krwionośnych, potem zwalnianie pracy serca i oddechu uspokajające organizm, odczuwanie chłodnego czoła jak to się dzieje w głębokim śnie. Należy zwrócić uwagę na to, żeby autosugestie nie były serwowane siłę, a zupełnie delikatnie i spokojnie.

Jak w każdym innym działaniu w tej materii, subiektywne odczucia mogą być różne, a efekty często wiążą się z systematycznym wykonywaniem ćwiczeń przez dłuższy czas. Niezależnie od tego zachęcam do próbowania różnych dróg odczuwania spokoju ducha aby znaleźć dla siebie na dany czas odpowiednią.

Zainteresowanym szczegółami tej techniki polecam literaturę:

Relaks i autosugestia – Stanisław Siek
Trening autogenny dla każdego – Derra Claus

… lub kontakt mailowy 🙂

Fragment notatki z przygotowania teoretycznego do treningu Schulza

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.