Zrelaksowany.pl

TAT TWAM ASI
Sen

Sen

To że sen jest relaksujący jest powszechnie wiadome. Czy jest więc sens o tym pisać? Jak najbardziej. Skoro zajmuje on przeciętnemu człowiekowi około 1/3 życia, to chyba nie ma drugiej pojedynczej czynności, która mogłaby z nim konkurować. Warto więc poznać na temat spania podstawowe rzeczy, które dostępne są w książce Dlaczego śpimy. Odkrywania potęgi snu i marzeń sennych autorstwa doktora Matthew Walkera. Sen jest przedmiotem jego pracy – to nie znaczy, że śpi pracując, lecz od 20 lat zawodowo zajmuje się od wielu lat badaniem tej aktywności człowieka. I twierdzi, że sen ma ogromne znaczenie w kontekście jakości naszego życia.

Jak pokazują statystyki, nawet 2 / 3 osób dorosłych w krajach rozwiniętych nie przesypia 8 godzin dziennie, a taka właśnie dawka jest zalecana przez naukowców. Dowodzą oni, że sen trwający krócej niż sześć albo nawet siedem godzin na dobę niszczy układ immunologiczny i ponad dwukrotnie zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór. Zbyt mała ilość snu jest również najpoważniejszym czynnikiem stylu życia wpływającym na rozwój choroby Alzheimera, zaburza poziom cukru we krwi, nadwątla tętnice wieńcowe, przyczynia się do wszystkich najważniejszych zaburzeń psychicznych, w tym depresji, lęków i skłonności samobójczych. To jeszcze nie wszystko! Prowadzenie samochodu w stanie niewyspania jest przyczyną setek tysięcy wypadków i ofiar śmiertelnych rocznie. To już jest groźne – ja mogę być wyspany, a ktoś inny z tak prozaicznej przyczyny może mnie zabić…

Okazuje się, że każdy z przebadanych przez człowieka gatunków śpi. Trudno było znaleźć odpowiedź na pytanie Dlaczego śpimy? ponieważ nie ma na to jednej odpowiedzi. Sen jest niezwykle złożonym i ciekawym zjawiskiem bardzo silnie powiązanym ze stanem naszego zdrowia. Wszystko wskazuje na to, że nie istnieje w naszym organizmie ani w umyśle proces, którego funkcjonowanie nie byłoby optymalizowane przez sen. Wspomaga on zdolność uczenia się i zapamiętywania, podejmowania racjonalnych decyzji, umożliwia pokonywanie społecznych i psychologicznych wyzwań każdego dnia. Na poziomie fizjologicznym uzupełnia amunicję w układzie immunologicznym zapobiegając infekcjom, reguluje metabolizm, kontroluje wagę ciała i wspiera wydolność układu krwionośnego obniżając ciśnienie. I pewnie jeszcze wiele innych…

Zainteresowanych szczegółami odsyłam do książki. Dowiemy się z niej czym jest sen, a czym nie jest, kto zapada w sen i na jak długo, jak ludzie powinni spać (a nie śpią) i jak sen zmienia się w czasie życia od dzieciństwa do starości. Nauczymy się co jest dobre i złe w śnie i niedoborze snu, przeczytamy o fantazyjnym świecie marzeń sennych, zajrzymy do mózgów ludzi śpiących. Autor wyjaśnia także szereg zaburzeń snu, opowiada otwarcie o środkach nasennych i skuteczniejszych niż farmakologiczne terapiach nasennych. A jeżeli ktoś nie ma czasu / nie lubi / nie chce czytać całej książki zacytuję poniżej 12 sposobów na dobry sen:

1. Śpijcie o stałych porach. Każdego dnia kładźcie się do łóżka i wstawajcie o te samej godzinie. Dosypianie w weekendy nie pozwoli nadrobić niedoborów snu z całego tygodnia. Wiele osób korzysta z budzika aby wstać rano, ale nie robi tego wieczorem aby się położyć. Najważniejsza rada ze wszystkich.

2. Ćwiczenia fizyczne wykonujcie najpóźniej 2 godziny przed snem.

3. Unikajcie kofeiny i nikotyny. Filiżanka kawy wypita późnym popołudniem może utrudnić zaśnięcie. Nikotyna to również stymulant.

4. Wystrzegajcie się picia napojów alkoholowych późno wieczorem. Kieliszek wina przed snem może zrelaksować, jednak większe ilości ograbią was z fazy REM utrzymując w lżejszym śnie.

5. Unikajcie spożywania obfitych posiłków i picia dużych ilości napojów późno wieczorem. Mogą powodować niestrawność i konieczność wstawania w nocy do toalety.

6. Zwracajcie uwagę, czy lekarstwa które zażywacie opóźniają zaśnięcie lub zaburzają sen.

7. Unikajcie drzemek po godzinie 15, gdyż mogą powodować opóźnienie zaśnięcia wieczorem.

8. Odprężcie się przed położeniem do łóżka. Warto czas przed snem przeznaczyć na relaks lub spokojną i przyjemną czynność.

9. Przed snem weźcie gorącą kąpiel, gdyż spadek temperatury ciała po niej może pomóc w sprowadzeniu senności.

10. Sypialnia powinna być ciemna chłodna i pozbawiona gadżetów typu telewizor, telefon, komputer, oraz inne generatory dźwięków i jasnych świateł, które utrudniają zaśnięcie. Równie ważne jest wygodne łóżko i materac.

11. Pilnujcie odpowiednich pór przebywania na słońcu, gdyż pomaga ono w regulacji dobowego cyklu snu.

12. Kiedy sen nie nadchodzi lepiej wstać i zająć się wykonywaniem jakiejś relaksacyjnej czynności zamiast kręcić się w łóżku i spoglądać na zegarek. Niepokój związany z niemożnością zaśnięcia utrudnia je jeszcze bardziej.

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.