Zrelaksowany.pl

Blog o relaksacji i spokoju ducha
Rysunek intuicyjny

Rysunek intuicyjny

Wydaje mi się, że wiem czym jest intuicja, ale kiedy mam nazwać ją słowami, nie wiem jakich użyć. Za to wyraźnie odczuwam jej działanie w codziennym życiu – najbardziej, kiedy jestem uważny na to co się dzieje wokół oraz we mnie w środku. Aby nie zagłuszać tego delikatnego wewnętrznego głosu można wykonywać określone ćwiczenia – jednym z nich jest rysunek intuicyjny. A jak się okazuje w praktyce, wykonywanie takiego rysunku jest czynnością bardzo relaksującą.

 Potwierdza to Anna – autorka bloga Sztuka serca – i dodaje: dla Mnie to mój własny monolog, łapanie kontaktu z Sobą. Zarysowałam wiele notesów z takim prostymi, szybkimi rysunkami, które wprowadzały większą przejrzystość do mojego życia… Pięknym odkryciem  było to, że wszystkie odpowiedzi są we Mnie i nie muszę ich już szukać na zewnątrz, a sztuka jest wspaniałym pomostem do własnego wiedzenia. Rzeczą ludzką jest błądzenie, czasem czujemy się utknięci i zblokowani. Wszystko wydaje się nie takie jak powinno. Nie radzimy sobie z emocjami, które co chwilkę rozszarpują Nas w różne strony. Czujemy zagubienie i sami nie wiemy czego chcemy. To właśnie te chwile, gdy rysunek intuicyjny sprawdzi się doskonale[1]

Podczas tworzenia ważne jest aby stworzyć dla Siebie własną bezpieczną przestrzeń. Czas gdzie możemy pobyć troszkę z sobą, odłączyć się od spraw wokół. Może grać jakaś ulubiona muzyka w tle, warto wyłączyć telefon, internet, a wsłuchać się w samego siebie. Przede wszystkim poczuć się spokojnie i bezpiecznie. Tylko w taki sposób możemy otworzyć się na więcej. Można śmiało odłożyć na bok myśli, że musimy ładnie malować, bo nie musimy! W intuicyjnych rysunkach chodzi o puszczenie kontroli, o całkowitą wolność w tym co wypływa. Mamy taką tendencję, że lubimy wszystko mieć pod kontrolą – a tutaj nie staramy się, odpuszczamy i rysujemy tylko dla siebie. Bez znaczenia staje się efekt, tu bardziej chodzi o uwolnienie tego co mamy w środku – nie analizowanie tylko spontaniczna ekspresja. Dajmy się temu ponieść, odpuśćmy nawet oczekiwania. Na kartce mogą pojawić się kształty, symbole, albo same bazgroły – to wszystko jest naturalne, warto nie odpychać własnych uczuć, a pozwolić sobie na wszystko poza osądem i wyrażać w twórczej ekspresji.

Co dalej? Daj teraz dziełu trochę więcej przestrzeni. Wprowadź więcej świadomości. Bądź uważny na to co się dzieje w środku – jakie uczucia się pojawiły – nie zawsze muszą być one miłe. Bardzo ważne jest by nie myśleć czy analizować, ale czuć! Zrobić krok w bok i stać się swoim własnym obserwatorem. Wypuszczenie na kartkę własnych uczuć i ich obserwacja ma dużą moc relaksującą. Rysunek intuicyjny nie zawsze musi obywać się w pojedynkę. Na studiach z technik relaksacyjnych praktykowaliśmy właśnie tego typu wspólne rysowanie. Dziękuję Anita! Zajęcia rozpoczęły się od rozmowy o tym jak rozumiemy pojęcie intuicji, co ona nam daje, w jakich częściach ciała ją czujemy i w jakich sytuacjach możemy ją zauważać. Następną częścią był wspólny relaks, koncentracja na oddechu i po kilkunastu minutach przystąpiliśmy w ciszy do rysowania. Tworzyliśmy pracę na bazie odrysowanego konturu własnej dłoni na kartce papieru. Część osób używała kredek, inni samych ołówków, ktoś inny mazaków. Narzędzia mogą być różne. Gdy skończyliśmy usiedliśmy razem podzielić się własnymi odczuciami jakie występowały podczas pracy i konfrontowania się z własnym dziełem. Budujące było nie tylko przeżywanie swoich emocji, ale także dzielenie się nimi oraz słuchanie wrażeń innych członków grupy i oglądanie ich rysunków – każdy jest niepowtarzalny! Zdecydowana większość odczuła efekt relaksacyjny i była spokojniejsza i wyciszona.


[1] http://sztukaserca.com.pl/artykuly/626/

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.