Zrelaksowany.pl

Blog o relaksacji i spokoju ducha
Równowaga

Równowaga

Im dłużej zgłębiam temat przeżywania wewnętrznego spokoju, tym bardziej dostrzegam ważność zachowania równowagi we wszystkich obszarach życia. Teoretycznie wydaje się to jasne i zrozumiałe, jednak w praktyce bywa różnie.

Z natury nie lubimy nieprzyjemnego samopoczucia i unikamy przykrych zdarzeń – więc gdy przychodzą do naszego życia przeżywamy je, ale zwykle nie chcemy ich wzmacniać. Inaczej ma się sprawa z przyjemnościami – tych chcemy jak najwięcej, więc jeżeli jest możliwość to raczej nie stawiamy im ograniczeń. Nie mam nic przeciwko przyjemnościom! Uwielbiam je! Jednak zauważyłem w praktyce, że przysłowie co za dużo to nie zdrowo jest prawdą. Przesadzając stracimy równowagę prędzej czy później, a wraz z z nią wewnętrzny spokój. Niezależnie od tego warto być świadomym, że organizm przyzwyczaja się dość szybko do coraz to większej ilości bodźców i ciągle jest mu mało – w ten sposób zaczynają się uzależnienia.

Czytając książkę Pomysł na dobre życie Maliki Chopry, trafiłem na koło równowagi. Zaproponowane przez nią obszary wpisują się w moje osobiste wartości:

  1. Duchowość i poczucie sensu – mogą być realizowane przez religię, ale niekoniecznie. Poczucie jedności z wszechświatem i świadomość bycia częścią czegoś większego od nas również spełnia te kryteria.
  2. Zdrowe odżywianie się – jest niezliczona ilość diet, jednak każdy organizm jest niepowtarzalny i najlepszym sposobem jest wypraktykowanie swojego sposobu odżywiania, który również może ewoluować. Ważne by skonfrontować go z tym, czy nie czyni krzywdy nam, innym istotom żyjącym czy naturze.
  3. Odpoczynek i sen – idealnym rozwiązaniem jest usypianie i budzenie się naturalne o podobnych porach, zgodnie z potrzebami organizmu, bez środków nasennych i budzików. Czasem dostrojenie się do tego rytmu może wymagać zmiany nawykowego sposobu funkcjonowania, no bo na przykład jak iść spać tak wcześnie w weekend?!
  4. Relacje z innymi ludźmi – mamy naturalną potrzebę przynależności, więc warto znaleźć swoje plemię 😉 ludzi, którzy myślą podobnie i patrzą w tym samym kierunku i utrzymywać z nimi kontakty na żywo.
  5. Praca, finanse, kariera – żyjąc w obecnym świecie do normalnego funkcjonowania są nam potrzebne pieniądze. Czas na ich zarabianie zajmuje nam sporo życiowej przestrzeni, więc ważna jest jakość jego przeżywania, a także wysokość zarobków.
  6. Bodźce intelektualne – rozwój osobisty, nowe rzeczy które zdarza nam się doświadczać, ciekawość świata – cokolwiek co nie pozwala zardzewieć umysłowi.
  7. Kreatywność i zabawa – szczery śmiech, żarty i luz. Nie traktowanie wszystkich spraw z nadmierną powagą. Lekkie przymrużenie oka dające dystans 😉

Dla każdego obszaru, w skali od 0 do 10 wyznacz poziom w którym jesteś dzisiaj. Nie ten w którym chciałbyś być, ale rzeczywisty. Jest to oczywiście Twoje subiektywne odczucie. Określ co znaczy dla Ciebie 0 i co znaczy 10. Jeżeli są duże różnice punktowe pomiędzy obszarami zastanów się w jaki sposób możesz je wyrównać – co zrobić żeby zwiększyć ilość punktów w tematach gdzie jest ich najmniej.

Równowaga nie oznacza stagnacji czy stania w miejscu. Wręcz przeciwnie – zachowanie równowagi jest szczególnie istotne w ruchu, przy dużych prędkościach i wykonywaniu różnych ewolucji 😉 Wypełniaj systematycznie co jakiś czas swoje koło równowagi i obserwuj jak wraz ze zmianami w poszczególnych obszarach zmienia się Twoje poczucie wewnętrznego spokoju 🙂

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.