Zrelaksowany.pl

Blog o relaksacji i spokoju ducha
Metoda Feldenkraisa

Metoda Feldenkraisa

Autor: Moshe Feldenkrais (1904 – 1984) fizyk, konstruktor sonarów, instruktor judo, swoją metodę stworzył obserwując własną drogę dochodzenia do sprawności ruchowej po kontuzji kolana.

Opis: Istotą metody jest świadomość wykonywanych ruchów, prowadząca do reedukacji motorycznej. Celem jest skoordynowane ciało poruszające się z minimalnym wysiłkiem i maksymalną wydajnością nie przez siłę mięśni, a świadomość tego jak funkcjonuje. Poruszając się w codziennym życiu najczęściej robimy to odruchowo i nie zawsze te nawyki są optymalne dla naszego ciała i zdrowia. Ćwiczenia wykonywane wg zaleceń metody mają tę świadomość przywrócić, a przez systematyczne powtarzanie w miejsce starych nawyków wprowadzić nowe. Są to czasem proste, innym razem dość skomplikowane ruchy wykonywane przez każdego ćwiczącego w swój jedyny, niepowtarzalny sposób. Z założenia mają być bezwysiłkowe, w strefie komfortu, bez naśladowania kogokolwiek,  nawet prowadzącego. Praca odbywa się w skupieniu, koncentracji, często z zamkniętymi oczami. Nauczyciel nie koryguje ruchów, nie daje informacji zwrotnej.   Zajęcia mogą być prowadzone grupowo (świadomość przez ruch) lub indywidualnie (integracja funkcjonalna).

Relaksacja: Działanie relaksacyjne metody wynika z usuwania blokad z mięśni, zmniejszenia ich bólu oraz zmęczenia, zwiększania płynności ruchu oraz przyjemności jego wykonywania. Większa świadomość działania i skupienie na nim powoduje łatwiejsze radzenie sobie ze stresem i wzrost pewności siebie – zarówno w trakcie wykonywanych ćwiczeń jak i w codziennym życiu.

Literatura: Świadomość przez ruch, Moshe Feldenkrais, Wyd. Virgo, Warszawa 2012

W sieci: https://www.feldenkraispolska.org

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.