
Jak uwolnić się od stresu?
No właśnie! Jak to zrobić?! Myślę, że nie ma opcji raz za na zawsze uwolnić się od stresu. Można za to codziennie w każdej chwili to robić. Tak jak wdychamy powietrze niosące świeżą energię i wydychamy to czego chcemy się pozbyć. Choć jak wielokrotnie wspominałem – np. tutaj – samo świadome oddychanie jest niesamowicie skutecznym sposobem na uspokojenie organizmu, można robić coś więcej. Kolejne inspirację wyczytałem w książce o tytule jak temat wpisu, autorstwa Jenifer Love (lekarz medycyny) i Kiell Hovik (doktor psychologii)
Ta para doświadczonych w temacie stresu naukowców zaproponowała opracowaną przez siebie metodę pięciu kroków:
^ Krok 1 – weź się w garść, czyli skup uwagę, pozyskaj obraz sytuacji, nazwij swoje emocje i znajdź sedno problemu. Pomocny temu może być mój wcześniejszy wpis pn. Fakty i wyobrażenia.
^ Krok 2 – określ obszar nad którym masz kontrolę, czyli zidentyfikowanie rzeczy które od ciebie zależą i tych, które są niezależne. O tym również pisałem wcześniej we wpisie pn. Zależne – niezależne.
^ Krok 3 – rzuć się w wir działania, czyli zajmij się tym co jest od ciebie zależne w praktyczny sposób. Zamiast siedzieć i się martwić – wstań i zrób co możesz! Popatrz na sprawy do wykonania w pozytywny sposób i aby sobie ułatwić – podziel zadania na łatwe i trudne.
^ Krok 4 – wyhamuj, czyli pamiętaj o sobie, o swoich potrzebach. Daj sobie czas na odpoczynek, a sprawom i innym ludziom – żeby dojrzewały do rozwiązania. Nie rób nic na siłę. Miej sprecyzowane cele i bądź dla siebie dobry.
^ Krok 5 – czego się trzymać, z czego zrezygnować, czyli zauważ jak zmieniło sytuacji zastosowanie poprzednich czterech kroków. Kontynuuj to, co ci służy, porzuć rzeczy negatywne.
Każdy z powyższych kroków jest szczegółowo rozwinięty w książce, przedstawione są pomysły i strategie na ich skuteczną realizację, poparte historiami z życia wziętymi. Są to konkretne wskazówki prostych czynności, które można wpleść w codzienne życie. Opisane są również przypadki takich jak depresja, osobowość borderline, nieuleczalny rak, przewlekły ból, chroniczne zamartwianie się, kryzysy w rodzinie takie jak m. in. rodzic alkoholik, wykorzystywanie seksualne, znęcanie, romans w wieku średnim, rozwód, śmierć rodzeństwa, bankructwo, uzależnienie, niepełnosprawne dziecko, spadek zdolności poznawczych czy urazowe uszkodzenie mózgu. I wiele innych ciekawych informacji. Polecam!