Zrelaksowany.pl

Blog o relaksacji i spokoju ducha
Cantienica

Cantienica

Cantienica to metoda kształtowania ciała i postawy stworzona przez Benitę Cantieni – szwajcarską dziennikarkę i redaktor naczelną czasopism dla kobiet. Zdiagnozowano u niej skoliozę w wieku 6 lat, która w tamtych czasach była przypadłością nieuleczalną. Uniemożliwiało jej to normalne funkcjonowanie i powodowało ból. Praktykowanie opracowanych przez siebie ćwiczeń uwolniły Benitę od cierpienia i przywróciły pełną sprawność motoryczną jej ciała.

Cantienica polega na zmianie nawyków używania ciała w codziennym poruszaniu się. Główną pracą jest wznoszenie kręgosłupa poprzez odpowiednie ćwiczenia mięśni dna miednicy. Wykonuje się je w różnych pozycjach – stojąc, siedząc na krześle, na podłodze czy leżąc. Czasem ruchy mięśni czy poszczególnych obszarów ciała mogą być dyskretne, ledwo wyczuwalne, istotnym wspomaganiem procesu jest też praca mentalna.

Metoda jest certyfikowana i prowadzona przez odpowiednio przygotowanych trenerów i bez odpowiedniego prowadzenia trudno będzie samemu rozpocząć praktykę. Dlatego ważna jest praca z nauczycielem właściwie korygującym postawę ciała i dającym informację zwrotną oraz interpretację tego co się w organizmie dzieje.

Osobiście jestem pod dużym wrażeniem działania Cantienica. Już po kilku dniach ćwiczeń wyraźnie odczułem zmianę postawy ciała – miałem wrażenie że jestem wyższy, lżejszy i bardziej wyprostowany. Sprawę dodatkowo ułatwia fakt, że niektóre ćwiczenia można wykonywać gdziekolwiek – siedząc na spotkaniu w pracy, czy nawet leżąc w łóżku przed zaśnięciem. Systematyczne trenowanie mięśni dna miednicy powoduje właściwe układanie kręgosłupa i utrzymywanie całego ciała w odpowiedniej pozycji.

Jakie są efekty relaksacyjne Cantienica? Rozluźnione mięśnie wpływają na rozluźnienie umysłu. Wyprostowana postawa ciała powoduje spokojną pewności siebie i optymizm. Świadomość odczuć we własnym organizmie sprowadza do teraźniejszości i pozwala na skupienie na tym co się właśnie dzieje.

Bibliografia: Tigerfeeling. Trening mięśni dna miednicy metodą Cantienica.

Jeżeli kupisz książkę klikając w poniższy link otrzymam niewielką prowizję od tej transakcji, którą przeznaczę na rozwój i utrzymanie strony internetowej Zrelaksowany.pl. Dziękuję 🙂

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.